Коліївщина


Коліївщина

За початку відбудови Умані Франциском Потоцьким, гайдамаки роблять постійні наскоки на місто. Вони здобувають його в 1737 та 1750 роках Від гайдамаків Умань постраждала, мабуть, найбільше з усіх інших міст України. Але найжахливіші наслідки для Умані має Коліївщина — останній і найгучніший спалах повстання гайдамаків на Правобережній Україні.

Слово “гайдамак”, в його звичному для нас понятті, вперше в 1717 році, згадує в своєму універсалі польський полковник Ян Галецький. Це слово, взагалі то, арабсько-турецького походження й означає – бунтівник, свавільник, смутьян.

{jcomments on}
“Коліївщина” – це повстання гайдамаків 1768 року, найбільше й найкровопролитніше. Назву свою бере від слова “колій”, — «той що коле». Більшість повстанців були озброєні піками та колами. Після війни Хмельницького, коли була розбурхана вся Україна, пройшов деякий час. Народ побачив, що не всі його надії на кращу долю виправдались. Україна була поділена по Дніпру. Польська шляхта з католицькими пасторами почала повертатись в свої маєтки й костьоли. Євреї, з превеликим підприємництвом, прибирають до рук торгівлю. Запорізьке козацтво не знало куди прикладати свою войовничість. Росія, в свою чергу, постійно підігрівала православно-патріотичні настрої. Й на правобережному Подніпров`ї починає тліти гайдамаччина.

Перше багаття зайнялося в 1734 році, при польському безкоролів`ї. Поки Росія прикладала зусилля всадити на польський трон Августа ІІІ й тривали распри між шляхтою, старшинА двірських козаків князя Любомирського – Верлан, отримує звістку, що російські війська йдуть на Україну, щоб нібито відібрати її від Польщі і встановити гетьманську державу на Правобережжі. Швидко збирається чимала ватага гайдамаків й під проводом Верлана громить польські маєтки й єврейські шинки на Брацлавщині, Поділлі та Волині. Польща придушила це повстання за допомогою російських багнетів. Але іскра вже зайнялась.


Сторінка 1 з 5


Перша   Попередня     1   2   3   4   5     Наступна   Остання