Коліївщина (Гайдамацьке повстання)

Сторінка 2 з 5

Ігумен Мелхиседек. КоліївщинаПотім були повстання 1735, 1736, 1737, 1741, 1750 років ватажків Гривні, Медвідя, Харка, Гната Голого… Гайдамаками здобуваються Вінниця, Летичів, Умань, Фастів, Радомишль ….

Проте народ бачив, що толку з цих бунтів було мало й повстання тимчасово стихають.

Тим часом починається нечуване гоніння на православну церву на нескатоличених землях королівства, перш за все на Київщині та Черкащині.

Православну віру найзавзятіше захищав ігумен Мотрониного монастиря, що коло Чигирина – Мелхиседек Значко-Яворський. Його всіляко підтримувала Москва. Він повсюди проповідував необхідність дотримання своєї віри й закликав не коритись уніатам.

Проповіді ці, дуже запали в душу одному монастирському послушнику. Звали цього послушника – Максим Залізняк. Він народився близько 1740 року в сім`ї кріпака недалеко від Чигирина. В тринадцять років пішов на Запорізьку Січ. Перебував там 14 років, відзначався відвагою та мужністю. Деякий час працював на рибних промислах в Очакові. Але згодом вирішити прийняти чернечий постриг. Оселився в Мотронинському монастирі.

Після благословення Мелхиседека, в травні 1768 році, Максим Залізняк дуже швидко збирає загін гайдамаків та козаків. Він здобуває Смілу, Богуслав, Звенигородку, руйнує панські маєтки й вирізає ляхів та євреїв. Полум`ям повстання охоплюється Київщина та Брацлавщина. Польща не має ні сил ні можливості гасити це полум`я. Поляки та євреї Правобережжя України, з жахом починають тікати до Умані, Білої Церкви й Лисянки, найбільш укріплених міст того краю з численними військовими гарнізонами.

Залізняк вирушає на Лисянку – володіння князя Яблонського. В містечку був великий мурований замок. Він був збудований у вигляді чотирикутника з баштами, мав гармати й гаківниці. Крім того замок був обнесений високим дубовим частоколом. Але гайдамаки здобувають цей замок й влаштовують в ньому жахливу різню.

Сторінка 2 з 5

Перша    Попередня    1   2    3    4   5    Наступна    Остання